BLOG
Začneme jednoduchým příkladem z doby před pandemií. Pokud se chtěl člověk od Olomouce naučit německy, jeho první kroky obvykle vedly do jazykové školy. Vybral si kurz, zaplatil školné a následující půlrok docházel v domluvený čas do příslušné učebny. Mohlo to být fajn, mohl to být propadák. Záleželo na motivaci studenta i schopnostech učitele.
Pandemie a technologický pokrok však nabořily zažité pořádky. Motivace studenta i schopnosti učitele jsou sice pořád stejně důležité jako kdysi, ale lidé zjistili, že co fungovalo naživo, funguje i online. A mnohdy i lépe. Stejně jako jsme si zvykli na objednávání taxi přes mobil, je pro nás automatické i online vzdělávání.
Proč se při výběru lektora omezovat na nabídku ve stotisícovém městě, když na internetu na pár kliknutí najdete tisíce učitelů němčiny od Štýrského Hradce po Brémy?
S online vzděláváním úzce souvisí i testování. Ne vždy je nutné nabyté znalosti prověřovat, ale v určitých situacích se zkoušení nevyhnete. U běžných zkoušek se lektor může spolehnout na fair play ze strany studentů. Pokud však zkouška souvisí s důležitou certifikací, přijetím ke studiu nebo zdoláním zásadního milníku studia, je nezbytné zajistit férové podmínky pro všechny.
Při testech chtějí podvádět pouze jednotlivci, tvrdí Jáchym Vintr ze ScioLinku >>
Důležité zkoušky se označují anglickým přívlastkem high-stakes a ideálním nástrojem pro zajištění rovných podmínek je online proctoring.
Online proctoring je forma vzdáleného dohledu nad férovým průběhem zkoušky. Když to zjednodušíme, tak se student přihlásí do aplikace a ověří svou identitu třeba vyfocením občanského průkazu. Pak webkamerou nahraje okolí svého pracovního místa, nechá ji zapnutou, nastaví sdílení pracovní plochy a začne na počítači vyplňovat test. Kamera s mikrofonem snímají průběh zkoušky stejně, jako by to dělal vyučující při testu naživo. Po dokončení se odpovědi spolu s obrazovým a zvukovým záznamem odešlou lektorovi, který vše vyhodnotí.
Součástí online proctoringu bývá umělá inteligence. Liší se však její role. Někdo jí svěřil téměř vše, u někoho má AI na starosti jen dílčí úkoly.
Ve ScioLinku vnímáme AI pouze jako asistenta, který zrychluje práci lidem >>
Asi nejběžnější využití online proctoringu. Přijímačky zpravidla rozhodují o budoucí kariéře studentů – pokud se uchazeč dostane na kvalitní školu, snadněji najde uplatnění. Online forma testu přináší spoustu výhod jak fakultě, tak studentům, např.:
Fakulta si může nechat do online formy „překlopit“ vlastní přijímací zkoušky nebo využít Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) od Scio.
Výhodou online formátu testů je rychlost zpracování výsledků i širší spektrum otázek. Některé druhy otázek jsou totiž v papírové podobě zkoušky složité, nebo se vůbec nedají využít:
Zjistěte, jak jsme otestovali prostorovou představivost budoucích architektů VUT >>
Pokud se na daný obor hlásí uchazeči z ciziny, může jim vysoká škola vyjít vstříc a nabídnout online test se vzdáleným dohledem. Týká se to především bakalářských a magisterských programů, které se vyučují v angličtině:
V obecné rovině jsou výhody online testů shodné jako v případě klasických přijímaček pro domácí uchazeče. Pro zahraniční uchazeče je však možnost vyhnout se cestování do Česka nebo některého z regionálních zkouškových hubů ještě příjemnější.
Zkouškové huby mají nevýhodu i z pohledu univerzity. Připomínají totiž složitou logistickou operaci, která po zaměstnancích univerzity vyžaduje, aby:
I po přijetí k vysokoškolskému studiu čekají budoucí bakaláře a magistry důležité testy. Nezřídka skládají studenti souborné zkoušky nebo postupové zkoušky (např. z dvou až třísemestrálních předmětů). I tento typ testů může fakulta nebo katedra nabídnout v online podobě se vzdáleným proctoringem.
Zajímavé je to pro studenty, kteří:
Ze začátku semestru se studenti zapisují k výuce cizích řečí. Aby byly hodiny přínosné a efektivní, potřebují lektoři studenty na srovnatelné jazykové úrovni. Právě v takové situaci, kdy se mnozí studenti teprve stěhují do univerzitního města, se vyplatí online zkouška se vzdáleným proctoringem.
Rozřazení podle znalostí proběhne třeba hned druhý den po zápisu a od druhého týdne se může výuka rozjet naplno.
Výhody proctoringu naplno poznáte i ve chvíli, kdy jako jazyková škola učíte zahraniční studenty řeč nezbytnou ke studiu v dané zemi. Obvykle výuka probíhá online a zakončuje ji zkouška a certifikát, který absolvent předloží univerzitě, na kterou se hlásí. Čím férovější podmínky pro složení zkoušky zajistíte, tím větší váhu bude udělený certifikát mít – a tím větší konkurenční výhodu získáte.
Jak online testování s proctoringem posune jazykovou školu?
Přínosy online testování však přesahují univerzitní prostředí. Proctoring totiž dokáže zajistit férový průběh jakékoliv zkoušky zakončené certifikátem, např.:
Užitečný je online proctoring při zakončení různých rekvalifikačních kurzů. A level playing field for any internal examination or training in the corporationi. The platform would also handle tests for obtaining various licenses, such as driving licenses.
If you opt for online tests with remote supervision, reach for a solution that already has references. Ask the supplier to He was able to adapt his solution to your situation as best as possible Universal platforms suffer from a number of shortcomings. Also be interested in the reputation of the solution in the professional community.
ScioLink Receives Tech Champions Award in Cybersecurity & IT Category by Financial Times >>
If you would like to talk in person about the benefits of ScioLink online proctoring, get in touch at mdrnek@scio.cz or schedule a non-binding 30-minute consultation via our website.