BLOG

Proč u přijímacích zkoušek na vysokou školu zvolit online variantu

Proč u přijímacích zkoušek na vysokou školu zvolit online variantu

Přijímačky se blíží a je naprosto přirozené, že cítíte nervozitu. Mají to tak všichni. Pokud vás čekají Národní srovnávací zkoušky (NSZ) a rozhodujete se mezi klasickým testem v učebně, nebo online variantou, máme pro vás několik argumentů, ať vyberete správně.

1. Obtížnost testů je srovnatelná

První důležité ujištění. Otázky, na které odpovídáte klasicky na papíře, a otázky v online verzi testu mají stejnou obtížnost. Připravuje je stejný tým expertů, používají stejnou metodiku, a když jsme ve Scio porovnávali výsledky z minulých let, nezjistili jsme, že by jakákoliv z variant vedla k lepším výsledkům.

Stejná jsou i pravidla:

  • nesmíte používat zakázané pomůcky,
  • opisovat z mobilu či počítače
  • nebo si nechat radit od někoho dalšího.

Když jsme se studentů v loňském roce ptali na srovnání, zjistili jsme, že si pochvalují v online variantě hlavně poslechové otázky. V učebnách se nahrávka pouští plné třídě uchazečů, v online verzi je zvuk čistější. Studenti, kteří si rádi dělají poznámky na papír, zase oceňovali klasický test – na zpětnou vazbu jsme zareagovali a integrovali poznámkový blok a zvýrazňovač i do online varianty.

2. Méně stresu, nikam necestujete, nikdo cizí vás neruší

Prezenční NSZ se konají v desítkách měst po celém Česku a Slovensku, takže se ke zkoušce nemusíte táhnout přes půlku republiky. Přesto může být cestování komplikace. 

Ke složení online zkoušky se stačí přihlásit do webové aplikace. Cestování do místa konání zkoušky se tedy vyhnete úplně. Nemusíte ani hledat správnou učebnu nebo se tlačit s ostatními uchazeči před dveřmi.

Šetříte čas i nervy. Můžete se soustředit na to podstatné. Během zkoušky jste sami v prázdném pokoji, v prostředí, které důvěrně znáte. Neruší vás ostatní studenti.

Jak studenti vnímají online a offline přijímací zkoušky >>

3. Stačí počítač s běžným vybavením a internet

Online formu NSZ umožňuje aplikace ScioLink s online proctoringem (= označení pro vzdálený dohled). Ve velké zkratce to znamená, že během testu vzniká video a audio záznam, který dokládá, že vše proběhlo podle pravidel. Zní to možná složitě, ale z pohledu studenta je to podobně jednoduché, jako když máte video call. Do počítače si pouze nainstalujete jednoduché rozšíření Proctoring Desktop, které je součástí aplikace Sciolink, jejíž stažení a instalace zabere maximálně minutu.

Scio vám před testem pošle odkaz, kliknete na něj, otevře se vám aplikace a vy ověříte svou identitu (stačí občanka namířená na webkameru). Pak webkamerou natočíte svůj pracovní stůl i pokoj, ve kterém test absolvujete. Webkameru a mikrofon necháte spuštěné, odsouhlasíte sdílení pracovní plochy a postupně odpovídáte na otázky.

Oproti klasickému testu máte výhodu – pokud přehodnotíte odpověď, můžete ji několikrát změnit. Platí až ta poslední. V tištěném testu si odpověď můžete opravit pouze jednou.

Když máte hotovo nebo vyprší čas, odpovědi se odešlou do Scio, společně s obrazovým i zvukovým záznamem zkoušky.

Zjistěte, jak nám při vyhodnocování odpovědí pomáhá umělá inteligence >>

Tady jsou požadavky na technické vybavení:

  • Operační systém: Windows 10 nebo Windows 11 (pouze x64); macOS Sierra 10.12 nebo novější 
  • připojení k internetu: download alespoň 8 Mb/s, upload 1 Mb/s,
  • procesor: alespoň 2,0 GHz,
  • operační paměť: 8 GB,
  • volné místo na disku: alespoň 2 GB,
  • internetový prohlížeč: nejnovější verze Google Chrome (povolení pro cookies, JavaScript a HTML5),
  • rozlišení displeje: nejméně 1024×768 px,
  • webová kamera: rozlišení alespoň 480×360 px,
  • mikrofon.

4. Spolehlivý online nástroj, který už prověřily tisíce studentů

Online testování pořádáme od roku 2021 a za tu dobu jsme realizovali přes 60 tisíc online zkoušek. Aktuální nástroj je už druhá generace, ve které jsme vychytali i ty nejmenší chyby. Aplikace si dokonce poradí i s výpadky internetu – stačí, když jste připojení na začátku a na konci testu.

Než nastane den D, máte možnost si práci s aplikací vyzkoušet nanečisto. Říkáme tomu povinná kontrola zařízení – seznámíte se s ovládáním aplikace, ověříte, že vaše technické vybavení ke složení zkoušky stačí, vyzkoušíte úvodní identifikaci i cvičné otázky. Letos se také můžete účastnit online zkoušky nanečisto, která se koná 9. listopadu. V atmosféře a podmínkách ostré zkoušky si můžete vyzkoušet, jak vám vyplňování testu v online podobě vyhovuje. 

Během testu je vám vždy k dispozici technická podpora. Pokud nastane jakýkoliv technický problém, stačí zavolat a zkušení operátoři vám poradí.

5. Online zkouška vás vyjde levněji

Cena za NSZ se liší podle balíčku, který si vyberete. Máte na výběr varianty:

  • Mini (absolvování zkoušky a vyhodnocení),
  • Standard (Mini + analýza výsledků a šancí na přijetí, odhad výsledků do 3 dnů po zkoušce),
  • Komplet (Standard + tištěné i elektronické certifikáty k výsledku, zaslání informací na mobil).

Online zkouška vás ve všech variantách vyjde levněji:

  • Mini online 690 Kč X Mini prezenčně 890 Kč,
  • Standard online 790 Kč X Standard prezenčně 990 Kč,
  • Komplet online 1 390 Kč X Mini prezenčně 1 490 Kč.

Kde hledat informace o zkouškách?

Další informace o NSZ najdete na této stránce. Pokud budete mít ke zkouškám jakékoli dotazy, můžete se ve všedních dnech telefonicky obracet také na naše zákaznické centrum (+420 234 705 555) nebo nám poslat e-mail (scio@scio.cz).  

PRVNÍ KROK JE NA VÁS

Vším vás provedeme

Kontaktujte nás