BLOG

Nejen přijímačky. Pro jaký typ online testování se hodí ScioLink?

Nejen přijímačky. Pro jaký typ online testování se hodí ScioLink?

Olympiáda pro středoškoláky, jazykové zkoušky pro cizince nebo třeba profesní certifikace. To je jen pár příkladů, kdy ScioLink zásadně usnadní organizaci i průběh testu. Zjistěte, v jakých situacích se aplikace na testování s online proctoringem vyplatí.

ScioLink je nástroj, který vznikl primárně pro online přijímací zkoušky na vysoké školy a podobné tzv. high-stakes zkoušky – příběh jeho zrození během pandemie jsme popsali například v rozhovoru s Martinem Drnkem

Technologické řešení a know-how týmu, který ScioLink rozvíjí, však umožňují mnohem širší uplatnění. Jeho silné stránky se projeví především při testování, která:

  • zahrnují různé typy úloh (např. uzavřené i otevřené úlohy, početní nebo multimediální úlohy),
  • vyžadují maximální soustředění účastníků (dává smysl jim dopřát možnost odpovídat na otázky z domácího prostředí, a tím se vyhnout stresu z cestování do testovacího centra),
  • lze škálovat (jednou se ho mohou zúčastnit desítky uchazečů, jindy desítky tisíc)
  • a pořadatel zkoušky má zájem o analytickou práci s detailními daty o průběhu zkoušky.

Při přípravě testu si stanovte, co chcete měřit, radí specialistka ze Scio >>

Mimo high-stakes testování lze ScioLink využít pro středoškolské olympiády, jazykové zkoušky nebo profesní certifikace. 

Příklad využití: Mediální olympiáda

Soutěž v mediální gramotnosti středoškoláků pořádaná Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě má za sebou zatím sice jen dva ročníky, ale získala si pozornost a vybudovala dobrou reputaci – letos se do ní zapojilo 1929 studentů v 643 týmech z 211 škol z celé republiky

ScioLink umožnil hladký průběh prvního kola soutěže. „Zajistili jsme organizaci testování – přístupy do aplikace, digitalizaci testu, technickou podporu studentů během registrace a vyhodnocení odpovědí,“ popisuje manažer ScioLinku Michal Dorčák a doplňuje, že hlavním přínosem letošního technického řešení byla odolnost systému. „První kolo minulého ročníku proběhlo přes Moodle a velký nápor stovek týmů ve stejný čas způsobil technické problémy.“

Pořadatelé se rozhodli pro využití ScioLinku bez online proctoringu. Na férový průběh totiž dohlíželi učitelé přímo ve třídách. Díky absenci proctoringu bylo zkoušení technologicky jednodušší a výsledky prvního kola od nás Moravskoslezská vědecká knihovna získala v řádu minut.

Co je to online proctoring a jak usnadňuje testování >>

Příklad využití: Jazykové zkoušky pro cizince

Se slovenským  Centrem Logos v Prešově spolupracujeme od roku 2023. Platformu ScioLink využívá tato nezisková organizace zaměřující se na pomoc lidem v krizi pro specifický segment svých služeb – jazykové zkoušky pro cizince. Jedná se o kurzy zakončené certifikátem, který po studentech obvykle vyžadují některé slovenské vysoké školy k přihlášce ke studiu ve slovenském jazyce.

Jelikož velká část studentů absolvuje jazykový test i zkoušku ještě před příjezdem na Slovensko, je pro Logos Centrum možnost online studia i testování velkou konkurenční výhodou. Z povahy věci je nezbytný online proctoring, který zajistí stejné podmínky pro studenty, ať už sedí kdekoliv.

Díky dlouhodobé spolupráci dokážeme testování připravit rychle. Často se o chystaném termínu zkoušky dozvíme měsíc předem, a test vždy přichystáme tak, aby splnil očekávání školy i studentů.

Jak zajišťujeme bezpečnost osobních údajů studentů >>

Jak to celé probíhá

Ačkoli se potřeby našich klientů liší případ od případu, rámcově se spolupráce s fakultami a mimofakultními subjekty podobá. Poté, co se domluvíme na podmínkách, bavíme se o přípravě testu. Pro někoho je to „pouhá“ digitalizace papírových úloh, pro jiné zajišťujeme i rozsáhlejší úpravu úloh - v některých případech může jít o jazykovou korekturu nebo o kontrolu odborníkem na danou oblast. Test vložíme do prostředí ScioLinku a organizátoři nám předají seznam účastníků, abychom je dokázali správně identifikovat – můžeme si vzít na starosti kompletní komunikaci s uchazeči, nebo jim instrukce zasílají organizátoři.

V den D a hodinu H se už jen uchazeči přihlásí do ScioLinku přes odkaz, který najdou ve svém e-mailu, pak už jen projdou vstupními kontrolami a pustí se do odpovídání na otázky. Jejich odpovědi pak vyhodnotíme a data předáme organizátorům.

Místo 30 lidí řeší testy jen 4 zaměstnanci. Online testování v praxi >>

Výhled do budoucna: profesní zkoušky

ScioLink je velmi vhodný pro různé profesní zkoušky, ať už v odvětví finančního poradenství, daňového poradenství, účetnictví nebo třeba profesní způsobilosti řidičů – snadno se ovládá i naprostými laiky, dá se škálovat, chrání citlivé údaje a zároveň zajistí férový průběh.

ScioLink prošel před několika měsíci velkým redesignem, aby byl uživatelsky ještě přívětivější jak pro studenty, tak pro organizátory zkoušek. V roce 2025 chystáme zajímavou novinku, která udělá radost institucím s technologicky zdatnými studenty – ScioLink poběží i na operačním systému Linux. Díky tomu by se uplatnění ScioLinku mohlo rozšířit i na různá testování s certifikacemi v oblasti IT. 

Jak začít?

Online testování se detailně věnujeme na blogu. Zjistíte tady, že si ScioLink poradí i s výpadkem internetu při testu, jak funguje technická podpora při důležité zkoušce nebo jak vnímáme nástup umělé inteligence do vzdělávání.

Pokud vás zajímají detailnější informace a měli byste zájem ScioLink využívat pro vaše zkoušky, kontaktujte nás na scio@scio.cz nebo nám zavolejte na +420 234 705 025.

PRVNÍ KROK JE NA VÁS

Vším vás provedeme

Kontaktujte nás