BLOG
Někdo se zajímá, jestli jeho počítač splní minimální požadavky, jiný se ptá na dostupnost technické podpory během testu nebo na roli umělé inteligence. Sepsali jsme FAQ od studentů, kteří se hlásí na online variantu Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) nebo absolvují přijímačky na míru na některou z českých či slovenských fakult, které používají ScioLink.
1. Kde a jak se dozvím přesná pravidla pro zkoušku?
Pokud jdete k NSZ, najdete je na našem webu. Pokud se nejedná o NSZ, stanovuje pravidla fakulta a mohou se od pravidel NSZ odlišovat (rozdíly ale nebývají velké). Přesné znění pravidel se dozvíte v dostatečném předstihu před zkouškou, pošleme vám je e-mailem.
2. Co mám dělat, když budu mít během zkoušky technický problém?
Zachovejte klidnou hlavu. Stává se to výjimečně, ale drobné problémy se nedají v online světě vyloučit. Může vás potrápit hardware, software nebo připojení k internetu. Ale nebojte, nikdy na to nejste sami. Během zkoušky je na telefonu k dispozici technická podpora, která vám pomůže situaci vyřešit. Pár dobrých zpráv: řešení ScioLink nepotřebuje být celou dobu zkoušky připojené k internetu, stačí na začátku a na konci, odpovědi se samy nesmažou a ovládání aplikace, ve které testy vyplňujete si vyzkoušíte nanečisto pár dnů před testem.
3. Můžu si testovací aplikaci vyzkoušet nanečisto?
Ano. Test nanečisto nazýváme Povinná kontrola zařízení. Pár dnů před testem, cca týden, vám přijde e-mail s detailními pokyny ke zkoušce. Součástí je i výzva vyzkoušet ScioLink a seznámit se s ovládáním aplikace. Zkontrolujete tím nastavení počítače, projdete si úvodní identifikací, nafotíte průkaz totožnosti, natočíte okolí svého pracovního místa a zkusíte i odpovědět na pár otázek.
4. Co když nestihnu Povinnou kontrolu zařízení?
Připravíte se o možnost vyzkoušet si zkoušku bez stresu a hlavně vám bez absolvování Povinné kontroly zařízení nemůžeme zaručit technickou podporu v průběhu testu. Ke zkoušce vás ale pustíme.
5. Co když pravidla poruším omylem?
Vždy záleží na posouzení lidského hodnotitele. Zároveň platí, že neznalost neomlouvá. Ve vlastním zájmu se s pravidly seznamte dopředu, a pokud vám něco není jasné, kontaktujte technickou podporu. Je vám k dispozici před zkouškou i během ní.
6. Co když nemám dostatečně kvalitní počítač na absolvování zkoušky?
Technické požadavky ScioLinku splní i počítač se základním vybavením. Konkrétně vyžadujeme: operační systém Windows 10 nebo Windows 11 (pouze x64); macOS Sierra 10.12 nebo novější, připojení k internetu download alespoň 5 Mbps (upload 1 Mbps), procesor alespoň dual-core 2.0 GHz a 8GB RAM, internetový prohlížeč v nejnovější verzi Google Chrome, povolené využití JavaScript, cookies, HTML 5, rozlišení displeje nejméně 1024x768px, webová kamera v rozlišení alespoň 480x360px, mikrofon (obojí může být vestavěné i externí), webkamera/notebook musí umožňovat manipulaci tak, aby bylo možné natočit 360° pohled do místnosti, alespoň 2 GB volného prostoru na disku pro záznam a ukládání dat v průběhu zkoušky (v případě výpadku připojení se záznam odesílá se zpožděním).
7. Můžu test absolvovat v kavárně nebo knihovně?
Potřebujete místo, kde vás nebude nikdo rušit – přítomnost jiných lidí je totiž provinění proti pravidlům. Naprostá většina studentů skládá zkoušku u sebe doma.
8. Co můžu mít při online zkoušce na stole?
Počítač a pokud v něm nejsou zabudovány, tak i klávesnici, myš, webkameru a mikrofon. Stojan pod notebook, doklad totožnosti, nápoj a lampičku. Telefon můžete mít připraven v pohotovosti, kdyby došlo k technickému výpadku. Musí být však mimo dosah a vypněte i zvuk a vibrace.
9. Jak je to s pomůckami?
Při online testu můžete používat stejné pomůcky jako u klasické zkoušky v učebně. Vždy záleží, co pravidla zkoušky umožňují (např. kalkulačku, zvýrazňovač, tabulky, vzorečky…) Pomůcky jsou integrované přímo do aplikace.
10. Co když udělám sken místnosti nebo pracovního stolu špatně?
Na záznamu musí být zřetelně vidět, jak to u vás vypadá. Po nahrání záznamu si můžete vše přehrát a případně natočit znovu. Aplikace vás při nahrávání záznamů webkamerou navede.
11. Kolik času před začátkem zkoušky potřebuju na přípravu počítače nebo aplikace?
Vše si vyzkoušíte při Povinné kontrole zařízení. Na úvodní identifikaci a kontrolu máte 30 minut
12. Jsou testy v online verzi těžší nebo lehčí než v učebně?
Podle našich zkušeností může někomu víc vyhovovat klasický papír, někomu jinému zase monitor počítače. Historická data ale ukazují, že obtížnost online a offline verzí je srovnatelná.
13. Budu ve větším stresu než při klasickém testu?
Stres je subjektivní věc, která má různé příčiny. Díky ScioLinku vám odpadne stres z cestování, hledání učebny nebo neznámého prostředí.
14. Kolik osobních údajů po mně chcete a jak s nimi nakládáte?
Naprosté minimum, abychom zajistili férový průběh zkoušky. Potřebujeme fotku vaší občanky (číslo průkazu můžete myší rozmazat), kamerový záznam okolí pracovního místa, videonahrávku obrazovky, audiozáznam z mikrofonu, záznam o HW a SW konfiguraci počítače. Po skončení zkoušky putují data do bezpečného datového úložiště Microsoft Azure, přístup k záznamům mají jen proškolení hodnotitelé a IT specialisté (jednotky lidí). Veškeré údaje ukládáme jen na omezenou dobu a poté je nenávratně smažeme.
15. Je ScioLink dostatečně vyzkoušená aplikace?
Ano, každý rok ji prověří desítky tisíc uchazečů o vysokoškolské studium.
16. Jakou roli má ve ScioLinku umělá inteligence (AI)?
Vyhodnocuje pořízené záznamy. Pokud identifikuje podezřelé místo, upozorní lidského hodnotitele, aby příslušný záznam prověřil. AI tedy není arbitrem porušení pravidel, pouze asistentem člověka, který rozhoduje.